Kuvaus
SCOTT Addict Gravel 40 2027
SCOTT Addict Gravel 40 2027 on uuden sukupolven gravel-pyörä, joka on tehty monipuoliseen ajoon asfaltin ja sorateiden välimaastossa. Uusi Addict Gravel yhdistää kevyen HMF Carbon -rungon, vakaan gravel-geometrian, suuren rengastilan ja käytännölliset varustekiinnitykset pyöräksi, jolla voit lähteä niin nopealle iltalenkille kuin koko päivän gravel-seikkailulle.
Uuden rungon yksi merkittävimmistä ominaisuuksista on jopa 57 mm rengastila. Vakiona pyörässä on 700 × 50C Schwalbe G-One RX PRO Evolution -renkaat, mutta suuri rengastila antaa mahdollisuuden kasvattaa rengasleveyttä entisestään silloin, kun reitillä on pehmeää soraa, epätasaista alustaa tai teknisempää maastoa.
Kevyt HMF Carbon -runko
Addict Gravel 40 runko on valmistettu Addict Gravel HMF Carbon -hiilikuidusta. Gravel-geometria on suunniteltu tarjoamaan vakaa ja hallittu ajotuntuma vaihtelevilla alustoilla kuitenkaan kadottamatta pyörän ketteryyttä.
Rungossa on UDH-yhteensopiva vaihtajankorvake, sisäinen vaijerivienti ja integroitu säilytystila. Lisäksi runko on valmis Syncros-lokasuojille, joten pyörää voidaan käyttää monipuolisesti myös märissä ja vaihtelevissa olosuhteissa.
Jopa 57 mm rengastila
Addict Gravel 40 tarjoaa jopa 57 mm rengastilan, mikä tekee siitä erittäin monipuolisen gravel-pyörän. Leveämmät renkaat mahdollistavat pienemmät rengaspaineet, paremman pidon ja enemmän mukavuutta epätasaisilla alustoilla.
Vakiovarusteena ovat Schwalbe G-One RX PRO Evolution 700 × 50C -renkaat. 57 mm maksimirengastila antaa kuitenkin runsaasti mahdollisuuksia muokata pyörän ominaisuuksia käyttötarkoituksen mukaan.
Shimano GRX 1×12
Voimansiirtona toimii Shimano GRX 1×12, joka on suunniteltu nimenomaan gravel-ajoon. GRX RD-RX822 GS -takavaihtaja ja GRX ST-RX610 -vaihdekahvat tarjoavat tarkat ja luotettavat vaihdot myös silloin, kun ajo muuttuu vauhdikkaasta soratiestä teknisemmäksi.
40-hampainen eturatas yhdistettynä Shimano SLX 11–45T -takapakkaan tarjoaa monipuolisen välitysalueen sekä nopealle ajolle että jyrkempiin nousuihin. Yksinkertainen 1x-voimansiirto pitää ohjaamon selkeänä ja vähentää yhden etuvaihtajan tarpeen.
Hydrauliset Shimano GRX -levyjarrut
Shimano BR-RX410 -hydrauliset levyjarrut tarjoavat hallittavan ja tehokkaan jarrutuksen erilaisissa olosuhteissa. 160 mm jarrulevyt sekä edessä että takana tarjoavat varmuutta niin nopeissa alamäissä kuin märillä ja liukkailla sorateillä.
Valmiina pidemmille gravel-seikkailuille
Addict Gravel 40 ei ole pelkästään nopeille soralenkeille tarkoitettu pyörä. Rungon käytännölliset kiinnityspisteet ja integroitu säilytystila tekevät siitä hyvän vaihtoehdon myös pidemmille retkille ja bikepacking-tyyppiseen ajoon.
Sisäinen säilytystila auttaa pitämään tärkeät työkalut ja varusteet mukana ilman erillistä satulalaukkua, ja lokasuojavalmius lisää pyörän käyttömahdollisuuksia ympärivuotisessa ajossa.
SCOTT Addict Gravel 40 2027 – tärkeimmät ominaisuudet
- Addict Gravel HMF Carbon -hiilikuiturunko
- Gravel-geometria
- Jopa 57 mm rengastila
- Schwalbe G-One RX PRO Evolution 700 × 50C -renkaat
- Shimano GRX 1×12 -voimansiirto
- Shimano GRX RD-RX822 GS -takavaihtaja
- Shimano GRX ST-RX610 -vaihdekahvat
- 40T eturatas
- Shimano SLX 11–45T -takapakka
- Shimano BR-RX410 hydrauliset levyjarrut
- 160 mm jarrulevyt edessä ja takana
- Syncros Capital GR 25 AL II -kiekot
- Sisäinen vaijerivienti
- Integroitu rungon säilytystila
- UDH-vaihtajankorvake
- Syncros-lokasuojavalmius
- Useita kiinnityspisteitä varusteille
Kenelle SCOTT Addict Gravel 40 2027 sopii?
SCOTT Addict Gravel 40 2027 sopii pyöräilijälle, joka haluaa yhden pyörän monipuoliseen gravel-ajoon. Se toimii erinomaisesti nopeilla sorateillä, pitkillä lenkeillä, vaihtelevilla alustoilla ja retkiajoissa.
Erityisesti 57 mm rengastila, HMF Carbon -runko ja GRX 1×12 -voimansiirto tekevät Addict Gravel 40 kiinnostavan vaihtoehdon ajajalle, joka haluaa pyörältään sekä nopeutta että mahdollisuuksia lähteä kauemmas sileiden sorateiden ulkopuolelle.



































Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.